Moją ulubioną kawą jest Arabica Colombia Excelso Hacienda Monaco. Wsypuję ziarna do ekspresu do kawy, wybieram interesującą mnie opcję, w zależności espresso albo americano a po chwili cieszę się pobudzającym aromatem świeżo zaparzonej kawy. Maszyna, która za mnie wykonuje całą pracę za każdym razem dostarcza tak samo przyrządzoną kawę, cały proces jest całkowicie powtarzalny. Kawę można zaparzyć samemu, bez wyrafinowanego sprzętu- wtedy musimy sami wykonać odpowiednie czynności w odpowiedniej kolejności aby przygotować gorący napój.

Niemalże identyczny scenariusz ma miejsce, gdy chcemy przygotować jakiekolwiek danie: potrzebne są odpowiednie składniki w odpowiednich ilościach oraz recepta jak je połączyć aby uzyskać zamierzony efekt. Posiadając dokładny przepis jesteśmy w stanie stworzyć posiłek, nawet jeśli nie jesteśmy ekspertami w kuchni, a jeżeli przepis nie jest dokładny to najprawdopodobniej rezultat, który uzyskamy nie będzie satysfakcjonujący. Możemy to odnieść do dowolnej dziedziny: np. mechaniki samochodowej (wymiana żarówki), ogrodnictwa (uprawa ziemniaków), farmaceutyki (wytwarzanie maści) oraz informatyki.

W informatyce takie przepisy, opisy powtarzalnych czynności, które mają przynieść oczekiwane rezultaty nazywamy algorytmami. Istnieje jednak delikatna różnica między algorytmami kuchennymi a algorytmami w programowaniu. Używając przepisów kulinarnych odtwarzamy czynności wcześniej opisane. Programując tworzymy nowe przepisy.

Wiemy już czym są dane, teraz czas abyśmy nauczyli się je przetwarzać. Algorytmy są narzędziem, pozwalającym nam opisać procesy, które należy wykonać, aby osiągnąć oczekiwany wynik. Każdy algorytm posiada cztery cechy:

Właściwości algorytmu

  1. Dane wejściowe, czyli to, na czym przeprowadza operacje.
  2. Dane wyjściowe, czyli to, co jest rezultatem jego działania (produkt działania).
  3. Opis czynności, które należy przeprowadzić na danych wejściowych aby uzyskać dane wyjściowe.
  4. Operacje wykonywane są sekwencyjnie! To jest odpowiedź na pytanie dlaczego komputer nigdy nie wykona dwóch operacji jednocześnie, pomijając procesory wielordzeniowe. Jedna po drugiej, żadna nie jest pomijana. Do omijania instrukcji służy specjalna operacja warunkowa.

W kolejnym artykule jak tworzy się algorytmy oraz przedstawię zasady, którymi należy się kierować.

Powiązane tematy

Schemat blokowy algorytmu

Czasami opis słowny nie jest najwygodniejszym narzędziem do tworzenia ciągu czynności. Wtedy z pomocą przychodzi najlepszy przyjaciel każdego programisty- kartka papieru i ołówek. Czytaj całość

Schemat blokowy algorytmu

Czasami opis słowny nie jest najwygodniejszym narzędziem do tworzenia ciągu czynności. Wtedy z pomocą przychodzi najlepszy przyjaciel każdego programisty- kartka papieru i ołówek. Czytaj całość

Algorytmy - opis słowny

Wyobraźmy sobie, że organizujemy warsztaty z programowania i posiadamy listę uczestników, która, dla uproszczenia, składa się tylko z imion i chcemy posortować tę listę alfabetycznie. Czytaj całość


Piotr Poźniak

Piotr Poźniak

Programuję od ponad 15 lat. Prowadzę software house. Angażuję i zachęcam wszystkich do programowania w ramach inicjatywy Programowanie jest łatwe.

Bądź pierwszy, podziel się swoją opinią!

Obrazek przedstawiający nadgryzione ciasteczko