Standard kodowania- code style guide - Programowanie jest łatwe

Wspominałem o tym wiele razy i doskonale łączy się to z DRY i KISS- czysty kod jest kluczem do sukcesu. Jak dbać o czystość w kodzie? Z pomocą przychodzą odpowiednie konwencje.

Kard z filmu Simpsons

Konwencja, pomimo że z samej nazwy brzmi jak coś topornego i nieprzyjemnego, jest wbrew pozorom czymś naprawdę… spoko. Można się do tego przekonać, choć nie ukrywam, że zawsze będzie budzić się w nas duch buntownika, który będzie chciał nagiąć standardy albo je złamać. Dlatego po angielsku przyjmuje się nieco lżejszą nazwę "code guideline" czyli "wskazówka" ale spróbuj ją złamać, to… Nic się nie stanie, jednak prędzej czy później pojawi się płacz.

Dla każdego języka przyjmuje się zupełnie inny zespół wskazówek, za pomocą których należy pisać kod. Idea jest jedna- kod pisany wg konwencji ma wyglądać tak, jakby był pisany przez jedną osobę. Dodatkowo konwencja rozwiązuje wątpliwości jak formatować kod w różnych przypadkach.

Piszę o zasadach akurat teraz, ponieważ kilka dni temu google wydało "JavaScript Style Guide". Dla niektórych jest to dokument, który jest co najmniej dyskusyjny i obawiałem się, że jestem w grupie tych osób. Po przeczytaniu zawartości okazało się, że "korzystam" z tych wskazówek od dłuższego czasu, jedynie w niektórych przypadkach odstaję od przykładów.

Co prawda dokument ten dotyczy tylko JS, jednak warto się z nim zapoznać chociażby pobieżnie, może natchnie on do zachowania standardu. Tutaj kilka punktów z dokumentu, które moim zdaniem są wspólne dla wszystkich języków:

int zmienna = 3;
int foo      = 3;

Naturalnie to nie wszystkie rzeczy, ale moim zdaniem można je z powodzeniem stosować w niemalże każdym języku. Jakie są Twoje przemyślenia na ten temat? Podoba się Tobie ten standard, czy raczej czujesz się, że ktoś ogranicza Twoją wolność?

Dodano: 2018-04-04 07:22 przez Piotr Poźniak

konwencja , standard kodowania , code style , clean code ,
Piotr Poźniak
O autorze:

Programuję od ponad 15 lat. Prowadzę software house. Angażuję i zachęcam wszystkich do programowania w ramach inicjatywy Programowanie jest łatwe.

Komentarze:

Skomentowano: 2018-04-04 07:59 przez Rouch

Mógłbyś podać przykład z którą zasadą się nie zgadzasz? Pytam tak z ciekawości, bo chyba wiem co to może być :)