Dodatkowo, przy odrobinie szczęścia możemy prześledzić całą trasę tej osoby. Analiza kształtu odcisku może przynieść informacji o typie obuwia a tym samym zamiarem z jakim się poruszał (obuwie sportowe, trzewiczki, szpileczki). Nie wiadomo jednak kto to był, w co był ubrany i jakie miał intencje.

Metadane to informacje z informacji/o informacjach, pozwalają umiejscowić kontekst i tworzą ramy struktury dla innych danych. Klasycznym przykładem metadanych są informacje na kartach katalogowych w bibliotekach. Na takiej karcie umieszczane są informacje o konkretnej książce: tytuł, autor, rok wydania oraz miejsce, gdzie konkretny egzemplarz się znajduje. Nie wiadomo jednak jaką ma okładkę ani co jest w niej dokładnie napisane.

Podobnie ma to miejsce np. podczas otwierania strony internetowej- pobieramy jakieś treści. Taka operacja powoduje powstanie kolejnych informacji (metadanych), jak np. kiedy i z jakiego komputera zostało wysłane zapytanie, jaki serwer i kiedy na nie odpowiedział, typ danych (obrazek, film, tekst) oraz parę innych detali.

Analizując metadane można wywnioskować bardzo wiele rzeczy nie wnikając w szczegóły, stąd też wiele kontrowersji wokół tych metadanych, jeżeli połączymy to słowo w jednym zdaniu ze słowem "rząd" lub "prywatność". Zainteresowanych w tej materii odsyłam do niebezpiecznika.

Gdy robisz zdjęcie aparatem cyfrowym, urządzenie do pliku z obrazem doda także metadane w formacie Exif. W nich można odnaleźć informacje o modelu aparatu, przesłonie, dacie wykonania zdjęcia. Niektóre urządzenia zapiszą tam także geolokalizację. Ta informacja na przykład może nie być czymś co chcesz udostępniać. Warto zawsze sprawdzić a ostatecznie usunąć metadane ze zdjęcia, zanim je komuś wyślemy.

Powiązane tematy

URL

URL

"W internecie jest wszystko." Do każdego zasobu jest tak samo daleko, wystarczy znać jego adres. Adres zasobu to ścieżka, która prowadzi dokładnie do tej rzeczy. W niej samej zakodowane jest sporo interesujących informacji. Czytaj całość

Aplikacje hybrydowe

Aplikacje hybrydowe

Problem pojawia się, gdy programista zaznajomiony z konkretną platformą staje przed zadaniem napisania "tego samego" na inną platformę. Wtedy jego wiedza może się okazać co najmniej niewystarczająca, a niekiedy nawet może przeszkadzać w poznawaniu nowego. Czytaj całość

Enkapsulacja

Enkapsulacja

Gdy przychodzi potrzeba opakowania warstwy danych w inną warstwę danych, to mamy do czynienia z enkapsulacją, o której słów kilka w poniższym artykule. Czytaj całość


Piotr Poźniak

Piotr Poźniak

Programuję od ponad 15 lat. Prowadzę software house. Angażuję i zachęcam wszystkich do programowania w ramach inicjatywy Programowanie jest łatwe.

Bądź pierwszy, podziel się swoją opinią!

Obrazek przedstawiający nadgryzione ciasteczko