Hosting to miejsce świadczenia usługi, od angielskiego host (gospodarz). Czyli miejsce, do którego udajemy się w konkretnym celu w oczekiwaniu na bycie obsłużonym. Usługa, którą możemy uzyskać to przede wszystkim dostęp do informacji lub możliwości ich stworzenia/usunięcia/edycji. Popularne jest kojarzenie słowa “hosting” z “web hosting” czyli hostowaniem/świadczeniem usług w domenie web. Standardowo są to strony/serwisy www, udostępniające dane, jak również pozwalające na strumieniowanie danych w postaci muzyki czy filmów wideo. Mówiąc hosting możemy mieć na myśli ośrodek, który umożliwia instalację specjalnego oprogramowania zarządzającego np. ruchem lotniczym. Takie oprogramowanie świadczy usługi na rzecz innych uczestników struktury i nie jest dostępne dla przeciętnego użytkownika. Dodatkowo interface, który udostępnia jest daleki od tego czym jest okno przeglądarki internetowej. Dostać się tam może jedynie upoważniona osoba, której zadaniem jest utrzymać system w należytym porządku. Jak widać, hosting to dość ogólne pojęcie i najlepiej jest precyzować, o jaki hosting nam chodzi. Ostatecznie jednak, z poziomu właściela, to dostęp do oprogramowania zainstalowanego na serwerze, które umożliwia mu instalację jego własnego oprogramowania. Serwer, czyli maszyna, która stanowi infrastrukturę sprzętową dla całego przedsięwzięcia ma zainstalowany specjalny system operacyjny, który pozwala tak skonfigurować oprogramowanie hostujące, aby było możliwe współdzielenie jednej maszyny dla wielu użytkowników w sposób wygodny i przede wszystkim bezpieczny. Pisząc o bezpieczeństwie, mam na myśli dwie rzeczy- ograniczenie dostępu użytkownikowi tylko i wyłącznie do jego zasobów oraz zabezpieczenie danych użytkowników przed dostępem osób niepowołanych.

Rodzaje

Hosting można przedstawić za pomocą “piramidy”, gdzie na samej górze występuje hosting najbardziej podstawowy z ograniczoną funkcjonalnością a na dole najbardziej wyspecjalizowany.

Hosting z preinstalowanym oprogramowaniem

Tutaj po otrzymaniu konta dostajemy już zainstalowane konkretne oprogramowanie, np. zainstalowany Wordpress, sklep internetowy typu Magento czy inne, wyspecjalizowane oprogramowanie do konkretnej rzeczy. To rozwiązanie jest współdzielone, to znaczy, że ramach jednego serwera istnieją setki/tysiące instalacji, a nasza jest jedną z nich. Rozwiązanie przeważnie darmowe a wersje płatne pozwalają, np. na usunięcie brandingu czyli logotypów firmy hostującej.

Hosting z dostępem do panelu administracyjnego

Za pomocą panelu możemy zarządzać np. plikami, które mieszczą się na przestrzeni dyskowej. Często wraz z tym dostajemy dostęp do FTP dla “wygodniejszej” pracy na plikach (nie wierzę, że to napisałem). Dzięki temu mamy możliwość “instalowania” oprogramowania nie tylko z puli udostępnionej przez usługodawcę ale także naszego oprogramowania. W panelu administracyjnym znajdziemy także możliwość tworzenia i zarządzania bazami danych, a może nawet konfigurację poczty email. Tego rodzaju hosting również jest współdzielony, a jego koszt to kwota rzędu kilkunastu/kilkudziesięciu złotych rocznie

Serwer wirtualny (VPS)

Virtual Private Server. Rozwiązanie droższe od poprzedniego, ale dające przyzwoite możliwości. Co prawda, na serwerze, na którym wirtualizowana jest instancja naszego serwera, jest zainstalowane wiele wirtualnych maszyn, które współdzielą zasoby serwera, jednak dysponujemy całym systemem dla siebie i zarządzamy nim według naszego uznania. Możemy modyfikować system, grzebać w nim bez obawy, a także uzyskać własny, zewnętrzny adres IP do naszej maszyny. Jedyny minus jest taki, że nasza wirtualna maszyna współdzieli zasoby z innymi. W przypadku, gdy inne maszyny wykorzystują w pełni swoje zasoby, nasza może zostać spowolniona, gdy np. nie wykazuje znaków aktywności.

Serwer dedykowany

Jest to droższe rozwiązanie od serwera wirtualnego, jednak dostajemy dostęp do systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na konkretnym komputerze (serwerze) i z nikim nie współdzielimy zasobów (może poza łączem internetowym). Dzięki temu jesteśmy masztem i sterem, a może i nawet morzem. Tutaj jesteśmy zdani na siebie i wszystko musimy skonfigurować sami, chyba, że skorzystamy z ofert firmy hostującej serwer. Na serwerze dedykowanym możemy instalować własne wirtualne serwery i nimi zarządzać, tworząc wewnętrzną podsieć. Mówię wam, sporo frajdy! Serwer dedykowany to już w pełni profesjonalne rozwiązanie i raczej dla potrzeb małych projektów jest przerostem formy nad treścią.

Klaster serwerów.

Rozwiązanie enterprise. Zastosowanie znajduje w korporacjach czy bardzo rozbudowanych projektach. Po pierwsze, jest to sieć serwerów dedykowanych, połączonych ze sobą w bardzo specyficzny sposób. Po drugie, w ramach takiego klastra wchodzą macierze dyskowe, czyli taki hosting plików, który gwarantuje bezpieczeństwo danych, osiągnięty poprzez redundancję (dane zapisywane są na dwóch lub więcej dyskach, w przypadku awarii jednego można odczytać dane z drugiego). Klastry to nie tylko większa moc i stabilność. Za ich pomocą można lepiej zarządzać ruchem, monitorować go i reagować w przypadku sytuacji krytycznych.

Który najlepszy

Tak jak z samochodem, wszystko zależy od potrzeb. Można jeździć ciężarówką, bo daje ogromne możliwości, ale koszty są niewspółmierne, gdy robimy tylko skromne zakupy w Biedronce raz w tygodniu. Dla hostowania projektów informatycznych wystarczy hosting z panelem albo serwer wirtualny. Serwer wirtualny to naprawdę eleganckie rozwiązanie dla wszystkich, którzy lubią eksperymentować i bawić się w administratorów. Firm hostingowych na rynku jest cała masa a hosting w ostatnich latach niesamowicie staniał. W zasadzie, gdy mamy potrzebę postawienia tylko strony internetowej/bloga, firmy hostujące prześcigają się udostępniając całkiem sporo funkcjonalności za darmo w nadziei, że po jakimś czasie skusimy się na ich płatne usługi. Pozwolę sobie pominąć przedstawienie firm hostujących, ponieważ poziom świadczonych przez nie usług jest na bardzo zbliżonym poziomie, a wybór sprowadza się do dylematu “które lody bardziej mi smakują”. Każdy lubi inne (vanilla caramel-brownie najlepsze!).

Hosting != domena

Gdy już mamy swoje miejsce w internecie, pozostaje jeszcze jedna kwestia- dostęp. Internet zbudowany jest tak, że adresy serwerów są prezentowane za pomocą nazw, tzw. domen internetowych. Domena wskazuje na konkretny adres (serwer), który świadczy usługę. Kupując domenę nie stajemy się właścicielami hostingu tylko właścicielem nazwy, którą możemy “nazwać” konkretny serwer (który odpowiednio skonfigurowany, obsłuży zapytania tej domeny w odpowiedni sposób). Dopiero łącząc te dwie rzeczy ze sobą, tj. wskazując domeną hosting uzyskujemy rozwiązanie, że po odwołaniu się do domeny, np. wpisując jej adres w przeglądarce, otrzymujemy odpowiedź serwera. Domena może być zaparkowana (tj. utrzymywana) u zupełnie innego operatora (firmy utrzymującej odpowiednią infrastrukturę do zarządzania domenami) niż hosting, który świadczy usługi, jednak zazwyczaj firmy hostujące oferują obie te usługi kompleksowo. Czasami operator domeny w ogóle nie świadczy usług hostingowych (np. domeny .io- jeżeli się mylę, proszę o korektę).

Twoje miejsce w internecie

Jeżeli nie ma Ciebie w internecie to nie istniejesz- mówią. I nie chodzi o konto na facebooku. Pytanie czy jest sens tworzenia np. stron portfolio, jeżeli możemy przedstawić swoją osobę za pomocą np. github.com czy linkedin. Jak myślisz? Do czego wykorzystujesz hosting? Pochwal się swoimi projektami. Ja korzystam zarówno z hostingów z panelem administracyjnym (do małych projektów) oraz serwerów dedykowanych (zawodowo). Przyznam szczerze, że hosting oraz administracja nim nie jest moją ulubioną stroną świata IT. Zdecydowanie bardziej wolę, gdy cała infrastruktura po prostu działa.

Dobry kontent!

Piotr Poźniak

Piotr Poźniak

Programuję od ponad 15 lat. Prowadzę software house. Angażuję i zachęcam wszystkich do programowania w ramach inicjatywy Programowanie jest łatwe.

Twoja opinia

Komentarzy: 2

Avatar użytkownika Piotr Poźniak
Piotr Poźniak · 4 lata temu

Każdy komputer może działać jako serwer i hostować usługi, nawet telefon komórkowy. W kwestii sprzętu i wyższości serwerów nad laptopami jest jedna różnica- komputer typu serwer ma zupełnie inną budowę, jest skonstruowany tak, aby działać nieprzerwanie 24 godziny na dobę.

Możesz hostować znajomym np. www na swoim laptopie ale tutaj w grę wchodzi dostęp do internetu. Po pierwsze, musisz mieć stały adres IP, tak, żeby domena wskazywała na odpowiedni adres. Po drugie, musisz sprawdzić co na to Twoja umowa z dostawcą internetu (Internet Service Provider). ISP w umowie może zastrzec, że nie możesz świadczyć takich usług w ramach konsumenckiej umowy, a żeby to robić musisz podpisać inną (zdecydowanie droższą).

Avatar użytkownika angelikajanowicz
angelikajanowicz · 4 lata temu

Czy każdy może zostać właścicielem serwera i hostować innym?