Źródło zdjęcia: https://spiffywang.wordpress.com/

Aplikacje możemy podzielić na dwie części frontową i właśnie zaplecze (ang. backend). Pierwsza z nich odpowiada za wszystko to, co jest związane z użytkownikiem i jego zachowaniem. Gdyby to była aplikacja sklepu, to ekspozycja, kasa i obsługa byłaby frontendem. Wszystko to, czego nie widać albo nie mamy do tego dostępu, jak np. magazyn, maszyna do espresso za ladą, pomieszczenia dla personelu (funkcjonalności o specjalnym poziomie dostępu) nazwane byłyby backendem.

Takie rozdzielenie potrzebne jest, gdy np. rozpatrujemy aplikację pod kątem biznesowym albo logicznym. Zaplecze magazynowe obsługują specjaliści do tego wyszkoleni. W naszym przypadku byliby to programiści baz danych, integracji z systemami trzecimi (fakturownie, kurierzy) czy inżynierowie od logiki biznesowej. Tak jak w sklepie- jako klienci widzimy piękne fasady i ładnie oświetlony towar, ale to właśnie na zapleczu firma tętni życiem.

Oczywiście takie rozdzielenie obowiązuje nie tylko w przypadku sklepów internetowych (e-commerce w ogóle) ale każdym innym serwisie, który swoją funkcjonalność oferuje poprzez obsługę klientów (użytkowników korzystających z przeglądarki internetowej) przy pomocy scentralizowanego miejsca, jakim jest serwer. Backendowcy, bo tak pospolicie określa się programistów, którzy działają na zapleczu, właśnie tam mają swoje miejsce pracy i tam działa ich oprogramowanie.

Backend to nie tylko magazyn (baza danych) ale przede wszystkim logika biznesowa, czyli takie algorytmy, które ściśle realizują dwa najważniejsze cele: poprawna obsługa klientów oraz dostarczanie wartości dla firmy, czyli uproszczenie/stworzenie/przyspieszenie procesów, które w dawnych warunkach wymagałyby tysięcy roboczogodzin.

Chcesz pisać po stronie backendu? Być szara eminencją i czuć niedocenianie przez cały czas swojej pracy do momentu aż ktoś nie zgłosi błędu na backendzie? Jeżeli tak, możesz zainteresować się następującymi technologiami, które są wykorzystywane właśnie do tego celu:

  • Język: Java, framework: Spring
  • Język: C# (czytaj “si szarp”), framework: .net (czytaj “dot net”)
  • Język: Ruby, framework: Ruby on Rails
  • Język: Python, framework: Django
  • Język: Perl, framework: Catalyst
  • Język: PHP, framework: Symfony, Laravel, CakePHP - przestrzegam przed PHP na początek! Bardzo łatwo w tym zacząć i bardzo łatwo nauczyć się bardzo złych praktyk!
  • Język: JavaScript (ECMAScript 5 lub 6), framework: node.js

To naturalnie bardzo krótka lista wszystkich możliwości. Jeżeli masz inne pomysły, podziel się nimi w komentarzu.

Oczywiście backend to nie tylko część po stronie serwera. Pisząc aplikację, która działa natywnie w systemie operacyjnym, czy to tzw. aplikacja desktopowa czy aplikacja mobilna, również musimy zadbać o jej backend. W takim przypadku backend odpowiada za przechowywanie i manipulację danych (odczyt i zapis do plików), komunikację ze sprzętem i systemem operacyjnym a także komunikację z innymi usługami. Słowem, za całą anatomię aplikacji poza warstwą prezentacji.

Powiązane tematy

URL

URL

"W internecie jest wszystko." Do każdego zasobu jest tak samo daleko, wystarczy znać jego adres. Adres zasobu to ścieżka, która prowadzi dokładnie do tej rzeczy. W niej samej zakodowane jest sporo interesujących informacji. Czytaj całość

Aplikacje hybrydowe

Aplikacje hybrydowe

Problem pojawia się, gdy programista zaznajomiony z konkretną platformą staje przed zadaniem napisania "tego samego" na inną platformę. Wtedy jego wiedza może się okazać co najmniej niewystarczająca, a niekiedy nawet może przeszkadzać w poznawaniu nowego. Czytaj całość

Aplikacje hybrydowe

Aplikacje hybrydowe

Problem pojawia się, gdy programista zaznajomiony z konkretną platformą staje przed zadaniem napisania "tego samego" na inną platformę. Wtedy jego wiedza może się okazać co najmniej niewystarczająca, a niekiedy nawet może przeszkadzać w poznawaniu nowego. Czytaj całość


Piotr Poźniak

Piotr Poźniak

Programuję od ponad 15 lat. Prowadzę software house. Angażuję i zachęcam wszystkich do programowania w ramach inicjatywy Programowanie jest łatwe.

Bądź pierwszy, podziel się swoją opinią!

Obrazek przedstawiający nadgryzione ciasteczko