Przekładając to na świat programowania- dokumentacja API opisuje nam w bardzo ścisły sposób kanał komunikacji, parametry oraz mechanizmy jakie należy lub można użyć, aby nawiązać poprawną wymianę informacji z drugą stroną. Tą druga stroną może być system operacyjny, biblioteki, inne aplikacje i usługi oraz zewnętrzne serwisy.

Biblioteka Narodowa posiada w swoich zbiorach potężny spis książek. Pokaźny zasób informacji, które można wykorzystać na różne sposoby. Jako użytkownik, aby skorzystać z tych zasobów użyjemy przeglądarki internetowej. Jako programista nie będziemy pisać programu, który będzie za nas korzystać z przeglądarki. Biblioteka Narodowa udostępnia nam API, które opisuje jakie zapytania należy wykonać aby otrzymać konkretne dane. Dokumentacja do API Biblioteki Narodowej dostępna jest pod adresem: http://data.bn.org.pl/docs/bibs.

Zobacz, że dokumentacja bardzo ściśle określa adres, na który należy kierować zapytania oraz ich format i odpowiedzi. Serwisy webowe zazwyczaj używają formatu XML i JSON, choć nie jest to regułą.

Obecnie większość serwisów udostępnia swoje API. Systemy do księgowości, płatności, logistyki i wiele wiele innych, dzięki API, umożliwiają programistom integrację ze swoimi platformami.

Integracja zazwyczaj odbywa się za pomocą autoryzacji albo tokenu (tzw. API KEY). Różnica między tymi sposobami można rozróżnić w następujący sposób: autoryzacja używana jest zazwyczaj pomiędzy integracją, która wymaga danych od jednego konkretnego zasobu. Np. integracja z platformą facebook, gdzie użytkownik autoryzuje obcy serwis i zezwala mu na wykorzystanie swoich danych poprzez zalogowanie się do facebook'a.

Tokenu używa się raczej przy integracji pomiędzy platformami. Google udostępnia API do swoich map, jednak ogranicza ilość zapytań aby nie przeciążyć swoich serwerów. Za pomocą tokenu może identyfikować serwisy, które mocniej obciążają platformę i pozwala im ograniczać ilość zapytań, gdy taki serwis przekroczy limit zapytań.

Powiązane tematy

URL

URL

"W internecie jest wszystko." Do każdego zasobu jest tak samo daleko, wystarczy znać jego adres. Adres zasobu to ścieżka, która prowadzi dokładnie do tej rzeczy. W niej samej zakodowane jest sporo interesujących informacji. Czytaj całość

Aplikacje hybrydowe

Aplikacje hybrydowe

Problem pojawia się, gdy programista zaznajomiony z konkretną platformą staje przed zadaniem napisania "tego samego" na inną platformę. Wtedy jego wiedza może się okazać co najmniej niewystarczająca, a niekiedy nawet może przeszkadzać w poznawaniu nowego. Czytaj całość

Enkapsulacja

Enkapsulacja

Gdy przychodzi potrzeba opakowania warstwy danych w inną warstwę danych, to mamy do czynienia z enkapsulacją, o której słów kilka w poniższym artykule. Czytaj całość


Piotr Poźniak

Piotr Poźniak

Programuję od ponad 15 lat. Prowadzę software house. Angażuję i zachęcam wszystkich do programowania w ramach inicjatywy Programowanie jest łatwe.

Bądź pierwszy, podziel się swoją opinią!

Obrazek przedstawiający nadgryzione ciasteczko